М.Ласінська, О.Тригуб. Доля Миколаївського краєзнавця (Микола Дмитрович Лагута)
Шкварець В.П. Миколаївці: визначні історики і краєзнавці минулого. Навчальний посібник. – Миколаїв: Видавничий відділ Миколаївського навчально-наукового центру Одеського національного університету імені І.І. Мечникова. – ТОВ ВіД. Видавництво МДГУ ім. Петра Могили - 2004. – 134 с.
Навчальний посібник є по суті своєрідним органічним доповненням до книги В.П. Шкварця і М.Ф. Мельника “Історія рідного краю. Миколаївщина”. – Видання друге, доопрацьоване, доповнене (Видавництво МДГУ ім. Петра Могили, 2003). Розповідається про життя, діяльність і творчість миколаївських істориків і краєзнавців минулого - 13 визначних істориків України, 5-х краєзнавців.
Буде корисним для учнів, студентів-істориків, етнологів, політологів, філологів, усіх, хто цікавиться історією, минулим рідного краю заради майбутнього, його визначними постатями, які переважно вийшли за межі свого регіону і здобули всеукраїнське визнання.
Google запустив онлайн-тур Ольвією.
Український підрозділ компанії Google запустив онлайн-тур колишньою грецькою колонією Ольвією, яка розташовується на території Миколаївської області. 360-градусні панорами дозволяють відвідувачам сайту відчуття присутність на території заповідника. Зображення супроводжується розповіддю про історію колонії та основні її пам'ятки. В рамках онлайн-туру користувач може відвідати музей-лапідарій, музей кераміки і навіть спуститися до склепу. Користувачеві також доступна карта поселення, натискаючи на ярлики якого можна вибрати місце огляду
Для перегляду перейти за посиланням: http://olbio.com.ua/ua/flash/
Шановні колеги, учасники проекту «Я – Миколаївець! Нащадок гідних предків»!
Пропонуємо до Вашої уваги список краєзнавчої літератури, підготовлений співробітниками Миколаївського обласного краєзнавчого музею «Старофлотські казарми» для подальшої роботи над проектом.
До уваги вчителів. Пропонуємо Вашій увазі для ознайомлення, внесення пропозицій та організації роботи Таблицю музейних уроків, яка допоможе Вам планувати проведення музейних уроків на інтерактивній основі.
Вивчення історії рідного краю в курсі історії 6-11-х класів
- Програма факультативу "Історичне краєзнавство" для учнів 9 класу (Варшавська М.Ю., учитель Миколаївського юридичного ліцею)
- Наш край в І половині ХІХ ст. (Мельніченко Н.Є., учитель економічного ліцею №1)
- Голокост на Миколаївщині (Данилова К.М., учитель ЗОШ №53)
- Вчителі Миколаївщини-жертви репресій. (Корсун М.А., учитель Першої української гімназії)
- Миколаївщина в 1939 - 1945 рр. (Дирда М.П., учитель МВШ №1)
Конкурсні роботи школярів
Краєзнавство в позакласній роботі
- Розробка позакласного заходу "Моя Батьківщина, я славлю тебе!" (Моторкіна О.М., ЗОШ №28)
- Екскурсія в Малу Корениху (Соколова О.М., вчитель-методист ліцею "Педагог")
- Заняття краєзнавчого гуртка з теми "Вулиці Миколаєва розповідають" (Бессонов О.С., вчитель ЗОШ №3)
- Досвід організації краєзнавчої роботи вчителя ЗОШ №34 Веремчук Г.Ю.Ссылка для скачивания файлов: http://files.mail.ru/BE15676E57324B16970917DDB7C7FE89
Проекти в краєзнавчій роботі
- Проект "Кораблі і долі" (керівник Тарновська А.Г., учитель Першої української гімназії ім. М.Аркаса)
- Учнівський проект "1917 рік на Миколаївщині" (керівник Соколова О.М., учитель ліцею "Педагог")
Навчально-методичне забезпечення викладання курсу "Історія Миколаєва"
- Найдавніші сторінки історії Миколаївщини (Казюк О.В., учитель ЗОШ №45)
- Миколаївщина - перехрестя кочових доріг (Фетько А.А., учитель ЗОШ №46)
- Найдавніші люди на території Миколаївщини (Венгер А.М., учитель ЗОШ №64)
- Кіммерійці (Прокопенко І.О., учитель ЗОШ №28)
- Антична Ольвія (Сташук А.С., учитель ЗОШ №32)
- Козацтво на Миколаївщині (Сташук А.С., учитель ЗОШ №32)
- Козацтво на Миколаївщині (Венгер А.М., учитель ЗОШ №64)
- Козацтво на Миколаївщині (Запутляєва А.Д., учитель ЗОШ №52)
- Памятники героям боротьби та жертвам війни 1941 - 1945 рр. (Кошарич Л.Г., учитель ЗОШ №39)
- Флотоводці. (Стужук І.В., учитель ЗОШ №4)
- Миколаївщина сучасна (Колода І.Ю., учитель ЗОШ №42)
- Миколаїв: післявоєнна відбудова і розвиток міста (Фетько А.А., учитель ЗОШ №46)
- Миколаїв в період незалежності України (Фетько А.А., учитель ЗОШ №46)
- Культура сучасного Миколаєва (Смекаліна О.В., учитель ЗОШ №54)
Радимо прочитати
- Музей «Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині в роки Великої Вітчизняної війни. 1941-1944 рр.» (вул. Лягіна, 5)
Меморіальна дошка, встановлена на фасаді будинку, свідчить про те, що в 1941-1943 роках тут проживав видатний розвідник Герой Радянського Союзу Віктор Олександрович Лягін.
В музеї працюють виставки: «Війна», «Зброя Перемоги», «Жіночий портрет воєнного часу», «Віктор Лягін. Людина-легенда», «Завтра була війна». Велику цікавість викликає виставка масштабних моделей «Воєнна історія в мініатюрі», на якій представлено близько 300 моделей військової техніки ХХ-ХХІ століття.
Програма музею передбачає різноманітні форми роботи зі шкільними колективами: екскурсії тематичні, оглядові, пішохідні по вулицях міста, інтелектуальні ігри для школярів різного віку, музейні уроки, лекції, зустрічі з ветеранами. Для індивідуальних відвідувачів музей надає платні послуги: робота з експонатами музею, наукові консультації при підготовці учнівських дослідницьких, творчих робіт, допомога у складанні списку необхідної літератури.
В відеотеці музею унікальна хроніка часів війни, документальні та художні фільми, присвячені воєнним подіям.
На виїзді до шкіл музей проводить Дні Музею в школі, експонує пересувні виставки «Попередження людству» та «Віктор Лягін. За покликом серця».
Миколаївський обласний художній музей імені В.В. Верещагіна
Один з визнаних центрів культури та естетичного виховання міста Миколаєва. Колекція музею нині нараховує близько 10.000 експонатів, що являють собою своєрідне літописання України та багатьох інших країн.
Музей розміщується в одній із кращих будівель міста, що є пам’яткою архітектури другої половини ХІХ століття... читати далі
Музей бойової слави моряків-десантників Ольшанців
Мудро зробили засновники музею бойової слави моряків-десантників, розмістивши його в приміщенні, що фактично було місцем бою та подвигів десантників. Музей займає підвальну частину будівлі, що здійснює ще більше враження від того багатства скарбниці, пам’яті: стенди с фотографіями, макети, реальне спорядження та зброя героїв-десантників... читати далі
Миколаївський музей суднобудування та флоту
Єдиний в Україні музей суднобудування і флоту в Миколаєві створено в 1978р. Старовинна будівля, в яких розташовано музей, є пам’яткою архітектури кінця XVIII – першої половини ХІХ століття. Раніше ця будівля слугувала канцелярією та приміщенням головнокомандувачів Чорноморського флоту протягом 1794-1900рр. Свого часу тут проживали та працювали адмірали М.С. Мордвінов, І.І. де-Траверсе, А.С. Гейг, М.П. Лазарєв, Г.І. Бутаков, М.А. Аркас.
В музеї представлені моделі рудовозів та контейнеровозів, риболовних траулерів, транспортних рефрежираторів, нафторудовозів. Найбільший інтерес викликають моделі суден китобійної флотилії та науково-дослідного флоту. Центральне місце займає вітрина з моделлю та матеріалами науково-дослідного судна для зв’язку із космосом – «Академік Сергій Корольов»... читати далі